AWERS - REWERS

W zeszłym roku zostałam zaproszona przez Paulinę Rogalską, kuratorkę, do udziału w wystawie patchworku artystycznego.

Zadanie - uszyć dwie prace powiązane ze sobą w dowolny sposób. Mają tworzyć duet - tematyczny, fizyczny, pod względem technicznym.... Jeżeli będą podobne pod jednym względem to dobrze by było gdyby były różne pod innym - żeby idea awers - rewers została zachowana.

Każda z pięciu zaproszonych artystek patchworkowych, podeszła do tematu w inny sposób, pokazując jak bogatą i interesującą techniką jest patchwork artystyczny.

Moja koncepcja zakłada zbudowanie dualizmu na dwóch poziomach. Jeden to poziom historii przedstawionej na pracach. Na swoich tkaninach uwieczniłam dwa budynki, które w sposób symboliczny ilustrują historię Mińska Mazowieckiego. Drugi poziom to różnorodność technik - obie patchworkowe, ale dające zupełnie różne efekty.

Pierwsza praca - “Mińsk Mazowiecki - Limanowskiego 3” - jest klasycznym art quiltem wykonanym techniką aplikacji z surowym brzegiem i haftu z wolnej ręki. Znacie tę technikę z moich poprzednich prac. Ten patchwork jest kolorowy, mięsisty, bardzo realistyczny i konkretny.

Przedstawia drewniany domek z wieżyczką, który stoi wśród drzew na jednej z ulic Mińska Mazowieckiego. Jest reliktem pięknej, drewnianej architektury, która kiedyś była powszechna w tym mieście. Małe ale eleganckie domki, z drewnianymi okiennicami i pięknymi werandami stały na każdej ulicy Mińska. Wyparte zostały przez nowoczesne budynki wielorodzinne. Zmiana sposobu zabudowy wkraczała do Mińska powolnie lecz nieubłaganie. Pozostało jeszcze kilka domów będących namacalnym dowodem historycznej zabudowy. Domek z wieżyczką, jest tak charakterystyczny, że rozpoznają go zapewne wszyscy mieszkańcy Mińska. Pomalowany jest na żółty kolor – często wykorzystywany na fasadach drewnianej zabudowy tego regionu. Ozdobiony pięknym drewnianym tarasem. Mógłby stać się symbolem tego miasta. Dałam upust swojej wyobraźni i na moim art quiltcie nieco go odrestaurowałam. Zachęcam do obejrzenia tego magicznego miejsca na żywo, póki jest jeszcze taka możliwość oraz odnalezienia zmian, które wprowadziłam.

Druga praca - “Mińsk Mazowiecki - Dom którego nie ma” - jest patchworkową w 100% ale w zupełnie nowym jak dla mnie wydaniu. Jest eteryczna i zaskakująca. Tworzy niejako historię, którą opowiada. Wykonałam ją z prześwitującego lnu. Nakładając na siebie warstwy materiału uzyskiwałam zmianę ilości prześwitującego przez pracę światła. W ten sposób uzyskałam skalę tonalną i domek razem ze swoimi szczegółami wyłonił się ze wszechobecnej bieli lnu. Praca jest czytelna tylko po podświetleniu światłem. Gdy go brakuje przedstawiona na pracy ilustracja znika. 

Gdy zobaczyłam zdjęcie, na podstawie którego powstał ten patchwork, urzekło mnie jak wiele może opowiadać jedno proste ujęcie architektury. Domek został zbudowany przed II Wojną Światową, kiedy Mińsk Mazowiecki intensywnie się rozwijał. Wielu jego mieszkańców budowało domy w Mińsku ale na co dzień pracowało w Warszawie. Domek na zdjęciu pachnie jeszcze nowością, widać młode nasadzenia wokół domu. Drzewka owocowe i krzewy ozdobne – wszystko jeszcze dobrze nie wrosło w ziemię. W tymże ogrodzie stoi leżak z zawieszoną na nim kapotą. Obok na ławeczce leży człowiek i głaszcze psa. Wiosenne słonko świeci i zaczyna się nowe życie. Dosłownie i w przenośni. Czy nie jest to piękny obraz spełnionego marzenia?

Przedstawiona scena pojawia się tylko na chwilę, gdy światło ją przywoła do życia. I znika gdy światło gaśnie - niczym sen, gdy się budzimy. Zamykamy oczy i jeszcze jesteśmy w stanie przywołać obraz ze snu pod powiekami. Jednak gdy otwieramy oczy, przez chwilę mamy jeszcze powidok, ale potem obraz znika. W końcu przestajemy o nim myśleć i znika na zawsze. Tak jak zniknął z krajobrazu Mińska ten domek.

Mam nadzieję, że historie które tu opowiedziałam, zainteresują Cię i zechcesz obejrzeć te prace na żywo. Oprócz moich historii do obejrzenia/odczytania są historie zilustrowane przez moje koleżanki: Paulinę Rogalską , Ulę Bukę, Kasię Pleśniak i Ankę Sławińską.

Zapraszam Cię w swoim i ich imieniu na wernisaż i wystawę, która potrwa do końca listopada.

Wernisaż:

7 listopda 2023 o godzinie 18

w Muzeum Ziemi Mińskiej

w Mińsku Mazowieckim, ul. Okrzei 6.

Będzie mi niezwykle miło jeśli po obejrzeniu wystawy podzielisz się ze mną swoimi wrażeniami. Możesz napisać do mnie maila, zostawić komentarz pod tym postem albo napisać do mnie na facebooku.


NB Aby dodać komentarz trzeba wpisać tekst w pole Comments, kliknąć Post Comment a następnie podać swoje imię (name) i kliknąć przycisk na samym dole Comment as Guest.

Previous
Previous

Aplikacja z surowym czy z podwijanym brzegiem?

Next
Next

Przełomowy wynalazek