Przełomowy wynalazek

Niewiele jest na świecie rzeczy, które przez lata nie zmieniły się zbytnio a nadal są super funkcjonalne. Czasem uznaje się takie wynalazki za przełomowe - jak na przykład wynalezienie koła. Ale przedmiot, o którym chcę Ci dzisiaj powiedzieć, jest znacznie starszy niż koło. Powstał niemal u zarania dziejów a w prawie nie zmienionej formie używany jest po dziś dzień.

40 000 lat temu, gdy ludzie chodzili odziani w skóry wynaleziono igłę. Ostry szpikulec z dziurką na jednym końcu wywrócił ewolucyjną szachownicę do góry nogami. Co prawda noszenie skórzanych ubrań trwało już od dawna (były zszywane przy użyciu szydła już 80 000 lat temu) ale to wynalezienie igły sprawiło, że ubrania szyło się łatwiej i były one bardziej dopasowane do ludzkiej sylwetki. Można by pomyśleć, że przeskok od szydła do igły nie jest znowu takim wielkim osiągnięciem ale to co mnie zaskoczyło najbardziej to fakt, iż zaczęto haftować ubrania i przyszywać do nich różne ozdoby. Wyobraź to sobie - człowiek walczący o życie, o jedzenie, mieszkający zapewne w jaskiniach lub prostych szałasach, dziesiątki tysięcy lat przed wynalezieniem koła, miał potrzebę ozdabiania ubrań.

fot. F. d’Errico/L. Doyon

Ubrania były szyte zarówno ze skór jak i tkanin. To w co się ubierałeś świadczyło o twojej randze w grupie oraz o przynależności do niej. Dla jednych szyto ubrania z królika, dla drugich z lisa albo rysia. Do zapinania ubrań używano guzików i szpilek. Szyto również kunsztowne pasy i czepce na głowę np. z muszli i zębów jelenia.

Co ciekawe igły wynaleziono niezależnie na każdym kontynencie tak jakby nie dało się posunąć cywilizacji na przód bez wynalezienia właśnie tego narzędzia. Najstarsze odkryto w Chinach i na Syberii, ale znaleziono je również w Afryce, Europie i Ameryce.

Poza szyciem ubrań wynalezienie igły pozwoliło na szycie worków na wodę a co za tym idzie, podróżowanie na większe odległości niż dotychczas, a w konsekwencji na kolonizację nowych terenów. Produkcja igieł oraz proces szycia zdradza zdolność człowieka paleolitycznego do złożonego myślenia - czyżby był to krok milowy w dziejach ludzkości, który nie przebił się do powszechnej świadomości?

I tak od kilkudziesięciu tysięcy lat ludzie szyją i haftują ręcznie. Z potrzeby lub dla przyjemności. Igła wygląda dokładnie tak samo, zmienił się tylko materiał z którego ją wykonano. Nie jest to już kwestia przetrwania ale haftujemy dokładnie z tego samego powodu. Może następnym razem, gdy będziesz coś szyć, pomyślisz o pierwszym człowieku, który zasiadł do szycia lub haftowania swojego ubrania. Dzieli nas 40 000 lat a jest on jakby na wyciągnięcie ręki. Może szycie pobudza w nas jakąś pierwotną tęsknotę, zaspokaja jakąś pierwotną potrzebę. Może kontaktuje nas z naszymi odległymi przodkami?


na podstawie art. Jacoba Pagano “Sewing Needles Reveal the Roots of Fashion” https://www.sapiens.org/archaeology/fashion-history-sewing-needles/
oraz książki “Lady Sapiens” Thomasa Cirotteau, Jennifer kerner i Erica Pincasa

NB Aby dodać komentarz trzeba wpisać tekst w pole Comments, kliknąć Post Comment a następnie podać swoje imię (name) i kliknąć przycisk na samym dole Comment as Guest.

Previous
Previous

AWERS - REWERS

Next
Next

Ubierz się w Łąkę