Aplikacja z surowym czy z podwijanym brzegiem?

Czym w ogóle jest aplikacja w patchworku? Jest to technika zdobienia tkaniny poprzez naszycie na tkaninę mniejszego kawałka tkaniny (zazwyczaj w innym kolorze) w celu ozdobienia go.

Aplikację taką można podzielić zasadniczo na dwie różne techniki: aplikację z surowym brzegiem i aplikację z podwijanym brzegiem. Czym one się różnią?

Aplikacja z surowym brzegiem powstaje przy wykorzystaniu podkładu, który do aplikowanego kawałka tkaniny przyklejamy od spodu. Ma to na celu zabezpieczenie brzegów aplikacji przed strzępieniem. Dodatkowo ułatwia to, zarówno samo przygotowanie takiej aplikacji, jak i przytwierdzenie jej do tkaniny, którą chcemy ozdobić aplikacją. Zazwyczaj podkłady, o których mowa, są dwustronnie klejące. Najpierw przyklejamy taki podkład żelazkiem do mniejszego kawałka tkaniny (tego, który będzie naszą aplikacją) od spodniej strony, a potem zdejmujemy zabezpieczający papier i przyklejamy aplikację do głównej tkaniny - również za pomocą żelazka. Czasami aplikacja z surowym brzegiem jest wykańczana przed przyklejeniem, czasami tworzona jest na podkładzie, który nie ma tej drugiej, dodatkowej warstwy klejącej. Można ją wtedy przyczepić do głównej tkaniny za pomocą kleju do repozycjonowania, kleju do tkanin, kleju fastrygi lub przypiąć szpilkami a potem przyszyć po brzegach.

Zaletami tej aplikacji jest łatwość jej stworzenia, możliwość oddania skomplikowanych kształtów i szybkość aplikacji. Do minusów można zaliczyć pewną sztywność jaką daje sklejenie obu warstw (aplikacji oraz tkaniny głównej).

Aplikację z podwijanym brzegiem przygotowuje się zazwyczaj od szablonu, z zapasem na szew. Przyszywa się ją zazwyczaj ręcznie, podwijając zapas pod spód. Można to zrobić starając się aby nici nie było widać lub tak, aby szew był elementem ozdobnym całej aplikacji. Taka aplikacja jest mniej precyzyjna ale bardzo elastyczna i przestrzenna. Bardzo ładnie wygląda gdy ozdobi się ją dodatkowym pikowaniem czy przeszyciem. Do wad należy czasochłonność jej wykonania, do zalet efektowność. Taką aplikację można również wypełnić jakimś rodzajem watoliny, sznurka - doda to trójwymiarowości.

Next
Next

AWERS - REWERS