Galla Grotto w Warszawie

Kilka dni temu mieliśmy przyjemność gościć w Warszawie wspaniałą rosyjską art quilterkę Gallę Grotto.

Artystka przyjechała do Warszawy na kilka dni i zgodziła się na zorganizowanie dwudniowej wystawy 20-stu swoich prac oraz poprowadzenie dwóch kursów z szycia art quiltów - temat pejzaż i portret.

Galla z wykształcenia jest projektantką wnętrz ale realizuje się w wielu kreatywnych dyscyplinach wizualnych - od malarstwa, przez pastele i grafikę po kolaż, tkaninę i projektowanie mebli. Ta wielowątkowość i ciągłe poszukiwania ujawniają się w jej pracach - od pierwszych quiltów zachowujących prostokątny kształt i klasyczne wykończenie brzegów, tematyką nawiązujących do mitologii, do najnowszych, które są syntetycznymi studiami postaci, z ciekawą paletą barw i nieregularnym kształtem przełamującym obowiązujące standardy. Jej prace kipią kolorami i fakturą, hipnotyzują kontrastami - mimo syntetycznego ujęcia tematu są niezwykle ujmujące. Każda kolejna praca zaskakuje czymś nowym i ujawnia ciągłe poszukiwania artystki - a to poprzez nowe zestawienie kolorów, a to poprzez zmianę kształtu pracy, albo dodatkowe elementy nadające pracy trójwymiarowości.

Galla chętnie dzieliła się z nami (uczestniczkami kursu) swoją wiedzą, niezwykle życzliwie podpowiadając nam jak dobierać kolory i faktury materiałów w naszych pracach, jak korzystać z farb aby urozmaicić nasze mini dzieła. Dyskutowałyśmy o różnicach w aplikacji z podwijanymi brzegami a surowymi brzegami (artystka preferuje ten pierwszy wariant), o kolejności etapów - czy podmalowywać tkaniny na samym początku pracy czy pod koniec, czy przyszywać aplikacje sukcesywnie czy po skomponowaniu całej pracy, czy korzystać z gotowych materiałów czy farbować. Był to ciekawy kurs, czas spędziłam kreatywnie z niezwykle miłym towarzystwem.

Odczuwający niedosyt mogli zamówić u Galli piękny album z jej pracami.

Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej autorki: http://www.galla.fr/